Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Bombilla - jak o ni správně pečovat?

2024-03-26
Bombilla - jak o ni správně pečovat?

Bombilla je jednou z pomůcek nezbytných k tomu, abyste si mohli vychutnat čistotu yerbu maté. Její neobvyklý design významně usnadňuje pití nápoje, ale zároveň může způsobit problémy s důkladným čištěním. Toho se však není třeba obávat! V dnešním článku si vysvětlíme, jak bombillu vyčistit, aby vám dlouho sloužila a zářila v dokonalé čistotě. A je to tady!

Je bombilla nezbytnou pomůckou pro pití yerby maté?

Než se dostaneme ke konkrétním informacím, tedy ke způsobům, jak mít čistou a lesklou bombillu, zamysleme se nad tím, zda vůbec potřebujeme filtrační trubičku na yerbu maté? Jak každý mateista z masa a kostí dobře ví s pitím yerby maté je spojena prastará tradice a kultura indiánů kmene Guarani. Jedná se o specifický rituál, který vyžaduje provedení správných kroků a použití k tomu určených nástrojů. K přípravě a pití nápoje je třeba mít vhodnou nádobu, tj. matero a filtrační trubičku - bombillu. Ano, yerbu je možné připravit i bez nich - o alternativních způsobech pití yerby maté jsme psali v tomto článku. Matero můžete nahradit obyčejným šálkem a místo filtrování sedliny bombillou můžete použít vařič, french press nebo místo tradiční "sypké" formy zvolit yerbu v sáčcích. Všechny tyto metody však ubírají kouzlo a tajemství rituálu přípravy yerby maté, takže pokud ji hodláme pít podle tradice, jsou bombilla a matero nezbytné!

Bombilla - proč je důležité ji pravidelně čistit?

Pravidelné mytí bombilly je velmi důležité. Měli bychom s ní zacházet jako s běžným příborem - lžící nebo vidličkou, které po každém použití umyjeme. Bez ohledu na materiál bombilly přispívá jakýkoli kontakt s vlhkostí k procesu oxidace. To má za následek jednak zničení struktury bombilly yerbou a jednak může vést ke vzniku plísní, které jsou zdraví škodlivé. Studie navíc prokázaly, že jak z várky do bombilly, tak z úst do bombilly mohou pronikat škodlivé bakterie. Ve špinavé nebo nedůkladně umyté bombille mají bakterie ideální podmínky pro svůj rozvoj. Uvnitř trubičky a filtru se usazuje tmavě zelený páchnoucí kal. A teď si představte, že pijete yerbu přes bombillu a tento kal se vám dostane do úst... Bleee!

Čistič a čistící štěteček na čištění bombilly jako každodenní pomocník

Každodenní údržba bombilly je klíčem k její dlouhé životnosti a čistotě, proto se vyplatí o ni pečovat od prvního dne. Nejběžnějším typem trubičky na yerbu maté je bombilla z nerezové oceli nebo alpaky, proto se zaměříme na to, jak čistit právě tento typ. Hlavním problémem, pokud jde o čištění tohoto příslušenství, je usazenina, která se uvnitř hromadí v důsledku častého kontaktu s vlhkostí. Pouhé opláchnutí bombilly vodou, vodou se saponátem nebo dokonce umytí v myčce nádobí nemusí stačit, a pokud usazeniny pravidelně neodstraňujeme, může dojít k ucpání sítka, což znemožní pohodlné pití yerby maté. Jak rychle vyčistit bombillu po pití yerby? Základním příslušenstvím pro čištění bombiček je čistič nebo čisticí štěteček. Čistící štěteček, což je drát potažený materiálem jemným na dotek, který umožňuje jemně otřít vnitřek bombilly. Čistič je naproti tomu kartáč vybavený tuhými štětinami, které dobře sbírají veškeré nečistoty z vnitřku tuby. Jak je použít k čištění bombilly? Chcete-li vyčistit trubičku, jednoduše vložte čistič nebo kartáč dovnitř trubičky a důkladně jím otáčejte. Tento postup několikrát zopakujte a nakonec nezapomeňte bombičku i čistič důkladně opláchnout!

Žádná špína neunikne! Způsob, jak důkladně vyčistit bombillu na yerbu maté

Čištění bombilly štětečkem a čističem by mělo být každodenním zvykem každého mateisty. Nejjednodušší na údržbu jsou odšroubovatelné bombilly, které lze snadno rozebrat a dostat se téměř do každého zákoutí. V případě odšroubovatelných bombill je věc o něco složitější, protože ani pravidelné používání čističe nebo štětečku nezabrání hromadění nečistot v těch nejhůře přístupných místech. Čas od času je třeba každou bombillu důkladně vyčistit, což vyžaduje trochu více času. Bombilla - jak ji účinně vyčistit? Nejlepším a nejúčinnějším způsobem čištění bombilly je vyvařit ji v roztoku vody, jedlé sody a kyseliny citronové. Budete potřebovat hrnec o dostatečně velkém průměru, abyste do něj mohli ponořit celou bombilu. Pokud je možné ji odšroubovat, je dobré tak učinit ještě před vložením do roztoku - urychlíte tím proces čištění. Jak připravit roztok? Do litru vody přidejte dvě lžičky jedlé sody a lžičku kyseliny citronové. Pokud nemáte po ruce kyselinu, můžete ji nahradit octem ve stejném poměru. Směs promíchejte a přiveďte k varu, poté do hrnce vložte bombičku a nechte ji asi 15 minut stát. Po chvíli by se měly částečky usazenin začít samy z trubičky odlupovat. Pokud však uvnitř něco málo zůstane, můžete použít čistič, štěteček nebo obyčejnou papírovou utěrku, která vám je pomůže z vody odstranit. Poté bombillu opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud zápach sody nebo kyseliny citronové zůstane, můžete celý proces zopakovat - tentokrát "vyvařte" bombillu v čisté vodě. Operaci důkladného čištění bombilly je vhodné opakovat alespoň jednou týdně, aby se v ní nehromadily nechutné zbytky plné bakterií a škodlivých látek.

Záhada čištění bombill rozluštěna! Pokud se chcete o svůj doplněk starat, najdete pod tímto článkem odkazy na užitečné příslušenství a sady. Přeji příjemné nakupování!

Doporučujeme

pixel