Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Čistá a lesklá bombilla? Máme způsob, jak to udělat!

2023-01-19
Čistá a lesklá bombilla? Máme způsob, jak to udělat!

Bombilla je nezbytnou výbavou každého matadora. Bez speciální nádoby nebo řady dalšího příslušenství si nějak poradíme. Ukázalo se však, že trubice filtrující várku je nenahraditelná. Jak o něj pečovat, aby zářil a plnil svou funkci po mnoho let? Jak důkladně vyčistit bombičku? Máme pro vás několik tipů!

Bombilla - je to vůbec nutné?

Každý matéista ví, že pití yerba maté je rituál, který vyžaduje řádnou přípravu a speciální nástroje. Základními pomůckami, které by měl mít každý milovník blátivě zeleného nápoje z Jižní Ameriky, jsou matero, tedy nádoba na pití yerby, a bombilla, tedy trubička s filtrem, jejímž úkolem je oddělit sedlinu od nápoje. Zatímco matero lze v případě nouze nahradit obyčejným šálkem - i když tím samozřejmě ztrácíme veškeré kouzlo pití yerba maté -, bombilla je naprosto nezbytná. Bez ní se pití yerby stává nepříjemným. Částečky listů a větviček yerba maté se dostávají do úst, usazují se na zubech a dostávají se do krku, který škrábou a dráždí. Na trhu je mnoho typů bombill, od různých materiálů, jako je bambus, dřevo palo santo, nerezová ocel, alpaka nebo stříbro, až po různé tvary a způsoby filtrování. V obchodech s yerba maté a příslušenstvím pro jeho přípravu najdete bombillas s různými filtry, bombillas vybavené chladicími kroužky, odnímatelné bombillas, rovné a zakřivené bombillas... Vybírat můžete podle potřeby. Kompletní sbírku informací o bombillách najdete na našem blogu. Zpět k tématu - bombička je nepostradatelný nástroj, který každý matikář denně používá, a je velmi důležité ji pravidelně udržovat v čistotě a správně udržovat. Proč je to tak důležité a jak správně vyčistit bombičku?

Proč je čištění bombičky tak důležité?

Bez ohledu na výrobní materiál je třeba o každou bombičku pravidelně pečovat. Úvodem je třeba zdůraznit, že péče o bombičku začíná již při jejím používání. Zní to jako klišé, ale asi každému se někdy stalo, že nechal nádobu s filtrační trubicí delší dobu trčet v hromadě zeminy. Jak víte, jakýkoli kontakt s vlhkostí urychluje proces oxidace. V případě filtračních trubic yerba maté vyrobených z bambusu nebo dřeva je to samozřejmost, protože pokud jsou ponechány příliš dlouho ve vlhkých zbytcích sušených bobů, začnou hnít, praskat a stávají se nevhodnými pro další použití. Nerezové nebo alpakové bombičky jsou odolnější vůči hnilobě a korozi a vydrží i extrémní podmínky, ale pro zajištění dlouhé životnosti bombičky je důležité nezapomínat ji po každém použití vyčistit. Jedna věc je stav bombičky. Druhým problémem je jeho kontaminace a dopad na zdraví. Žádný materiál není imunní vůči zbytkům, které vznikají při kontaktu bombičky s varem. Uvnitř trubice se hromadí tmavě zelený maz, který ji nejen ucpává a brání účinnému filtrování cesmínových listů a větviček, ale může také ovlivnit chuť nápoje a způsobit zažívací potíže. Studie vědců z Národní univerzity v Caaguazú v Paraguayi zjistila, že se do bombičky mohou přenášet různé bakterie jak z varny, tak z úst, a způsob čištění a péče o filtrační trubičku má v tomto případě zásadní význam. Naštěstí je údržba příslušenství na základní úrovni velmi jednoduchá a zabere jen několik minut. Když tedy po několikerém doplnění vody ztratí várka svou charakteristickou chuť a lístky cesmíny klesnou ke dnu, nenechávejte trubičku v hrnci. Je čas ji vyčistit!

Čistič, stěrka a důkladné opláchnutí - každodenní čištění a údržba bombill

Bombillu, stejně jako běžnou vidličku nebo lžíci, je třeba po každém použití umýt. Základní čištění alpakových nebo nerezových bombiček je jednoduché - stačí je opláchnout ve vodě, navíc můžete použít prostředek na mytí nádobí. Dřevěné a bambusové bombičky by se měly oplachovat pouze čistou vodou bez přidání čisticích prostředků. Ty z kovových bombiček lze také vkládat do myčky nádobí. Tyto metody bohužel zaručují pouze zachování vnější části trubice yerba. Největší potíže způsobuje usazenina, která se objevuje uvnitř bombičky. I když je bombička zvenku zářivě čistá, uvnitř se mohou skrývat nechutné a zapáchající zbytky. Pokud se bombička pravidelně nečistí, časem se nahromadí tolik kalu, že ucpe filtrační sítko. To v praxi znemožňuje pohodlné pití. Samotné oplachování nemusí stačit, zejména pokud ho považujeme za nouzovou metodu boje proti usazeninám. V takových chvílích se hodí čistič nebo stěrka. Jak vyčistit bombičku pomocí těchto chytrých nástrojů? Zasuňte čisticí nástroj štěrbinou v náustku nebo ve filtrační špičce bombičky. Poté rovnoměrně pronikněte do vnitřku trubky a otáčejte čističem nebo čističkou kolem její osy. Po několika pohybech ji vyjměte. Pokud je to vaše první čištění nebo jste ho dlouho neprováděli, bude kartáček celý černý od usazenin. A když si pomyslím, že tento nepříjemný kal přichází do styku s nápojem, který pijete! Opláchněte čisticí prostředek nebo zubní kartáček studenou vodou. Celý proces zopakujte alespoň 2-3krát a nakonec bombilu důkladně opláchněte pod kohoutkem. Nejúčinnější bude, když budete mít tubu s twist-off koncovkou. V opačném případě bychom mohli mít problém dostat se do všech zákoutí. Naštěstí existuje i jiný způsob. Takové, které neodolá žádná bombička!

Už žádná špína! Čištění bombiček pomocí jedlé sody a kyseliny citronové

Někdy nemusí stěrka nebo čistič stačit. Zejména v odšroubované bombičce, kde je obtížné se k filtru dostat. Jak ji tedy důkladně vyčistit? Existuje způsob, jak to udělat, i když je trochu pracnější. Výsledek za tu oběť rozhodně stojí! Potřebujete hrnec o dostatečném průměru, aby byla celá bombilla ponořena na dně. Nalijte do něj ne méně než litr vody a přidejte jedlou sodu (asi dvě lžičky) a lžičku kyseliny citronové (lze nahradit octem). Roztok může začít bublat, ale to je maximálně žádoucí efekt. Poté do něj vložíme trubičky (pokud jsou odleželé, samozřejmě je rozebereme) a vše uvedeme do varu. Směs s bombillami uvnitř vaříme nejméně čtvrt hodiny. Malé kousky usazenin se začnou rychle uvolňovat. Vaši pozornost jistě upoutá voda, která rychle zezelená. Po celé operaci vyjměte bombičky a důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou. K odstranění zbytků můžete použít také vatový tampon nebo papírový ručník. Je tu ještě jeden problém. Po koupeli nasaje bombilla charakteristický zápach sody (a octa, pokud byl nahrazen kyselinou citronovou). Naštěstí se ho lze snadno zbavit. Zkumavky jednoduše ještě jednou převařte. Tentokrát to však uděláme pouze ve vodě, bez jakýchkoli přísad. "Vyvařování" bombičky je vhodné opakovat alespoň jednou týdně, aby se v ní nehromadily usazeniny plné bakterií a škodlivých látek.

Jak se můžete sami přesvědčit, k tomu, aby vaše bombilly získaly novodobý lesk, není třeba mnoho. Doufáme, že metody, které jsme vám poskytli, vám budou užitečné při každodenní údržbě příslušenství!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

60,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

140,00 Kč hrubý/1ks(280,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel