Máte rádi yerba mate? Guayusu si zamilujete! Zapomenutá sestra yerby se vrací do hry
Patří do čeledi cesmínovitých a roste v jihoamerických tropech. Ačkoli vypadá nenápadně, jeho listy skrývají sílu přírodní stimulace a řadu zdraví prospěšných složek. Yerba mate? Těsně, ale ne zcela! Seznamte se s guayusou od Pachamamy - zapomenutou sestrou yerby, kterou si zamilujete!
Guayusa. Sestra yerba maté
Čeleď cesmínovitých zahrnuje více než 600 druhů, které se vyskytují po celém světě. Mnohé z nich mají hospodářské využití, ale pouze dvě z nich sdílejí své přírodní bohatství v tom nejlepším slova smyslu. První z těchto rostlin je Ilex paraguariensis, což je samozřejmě rostlina, kterou dobře známe my, kteří pijeme yerba maté. Donedávna se nám zdálo, že je bezkonkurenčním zdrojem energie a podpory organismu. S druhým jsme se seznámili teprve nedávno. Ilex guayusa, jak zní jeho druhové jméno, se mezi domorodými národy, odkud pochází, nazývá také wayusa nebo huayusa. Je blízce příbuzná s cesmínou paraguayskou (nebo yerbou). Ilex guayusa, stejně jako cesmína paraguayská, je stálezelený strom, který roste divoce v amazonském pralese. Dosahuje výšky asi 6-10 metrů a první zprávy o jeho zázračných vlastnostech pocházejí z doby před 1500 lety.
Pro zajímavost se zmiňme také o dalších "sestrách" z čeledi cesmínovitých. Ilex dumosa neboli impotentní cesmína neobsahuje žádný kofein. Ilex vomitoria neboli černý nápoj yaupon je součástí rituálních obřadů severoamerických indiánů. V Asii jsou zase známy rostliny s botanickými názvy Ilex kudingcha a Ilex latifolia, z nichž se připravuje velmi hořký nálev "kuding".
Pokud se vrátíme k Ilex guayusa, ve volné přírodě se vyskytuje v rovníkových lesích Ekvádoru a Peru, kde je po staletí součástí indiánského jídelníčku - zejména u kmenových společenství Jivaro a Kichwa. Listy guayusy se vaří a připravuje se z nich nálev, který indiáni podávají ve speciálních dřevěných miskách. Každá dávka obsahuje vysokou koncentraci přírodního kofeinu, minerály a další cenné živiny. Není divu, že před staletími byla guayusa ideální jako povzbuzující prostředek před lovem nebo bojem. Stejně jako u yerba maté byly výjimečné vlastnosti této rostliny ztotožňovány s jejím božským původem. Není divu, že i jeho konzumace získala charakter kmenového rituálu. Archeologické nálezy svědčí o tom, že guayusa se těšila úctě již před staletími. Stopy této rostliny byly nalezeny ve starých hrobkách v bolivijských Andách - stovky kilometrů od jejích přirozených nalezišť.
Jak se guayusa liší od yerba maté?
Při čtení předchozího odstavce jste si mohli myslet, že mluvíme o yerba maté. Není divu. Podobná je jak morfologie rostliny, tak i její využití, vlastnosti a kulturní význam. Ďábel se však skrývá v detailech... Je tedy na čase zabývat se tím, čím guayusa vyniká nad ostatními bylinnými nálevy a co vás přiměje sáhnout po Pachamamě právě teď!
Dvě holly, různé akce. Jak se liší?
Prvním zásadním rozdílem mezi oběma sestrami je pozoruhodný stimulační potenciál. Hotový nálev guayusy obsahuje přibližně 3-4 % čistého kofeinu, i když zdroje uvádějí, že může mít až 7,6 %. Guayusa je proto jedním z nejvíce povzbuzujících přírodních stimulantů! Pro srovnání, guarana obsahuje přibližně 4-6 % kofeinu, káva až 3 % kofeinu, yerba maté 1-1,2 % kofeinu a čaj 1-5 % kofeinu. Přestože je nálev z guayusy silně povzbuzující, má také mimořádně harmonický a uklidňující účinek. To vše díky přítomnosti teobrominu, který rozšiřuje cévy, což vede ke snížení krevního tlaku. Některé zdroje uvádějí, že Ilex guayusa obsahuje také l-theanin, látku známou svými relaxačními a antistresovými účinky na organismus, která také stimuluje intenzitu alfa vln v mozku, což se projevuje lepší koncentrací a duševní výkonností. Ve vědeckých publikacích o guayuse najdeme přesné informace o chemickém složení rostliny - zde se výrazně neliší od cesmíny paraguayské. Guayusa obsahuje až 17 aminokyselin. Obsahuje také fenolové sloučeniny, sacharidy a minerální látky, včetně draslíku, fosforu, hořčíku, sodíku, železa a zinku. Stejně jako yerba maté vykazuje Ilex guayusa antioxidační aktivitu. Obsahuje antioxidanty, které bojují proti škodlivým volným radikálům v těle, které přispívají k rychlejšímu stárnutí buněk, mohou poškozovat DNA a ovlivňovat vznik rakoviny. Listy guayusy, ačkoli mají podobný vzhled a hmotnost jako sesterská yerba maté, mají ve formě nálevu odlišné vlastnosti. Neobsahují žádný tanin, což dává guayuse velmi jemnou chuť, trochu podobnou kopřivě. Nálev nepůsobí hořce a je ideální v kombinaci s jinými bylinami nebo například se šťávou.
Yerba maté a guayusa - výjimečné vlastnosti známé po staletí
První objevitelé, indiáni, kteří obývali Jižní Ameriku před stovkami let, používali yerbu i guayusu jako povzbuzující prostředek pro povzbuzení organismu, zvýšení koncentrace a rozjasnění mysli před lovem. Dvě mystické sestry, yerba maté a Ilex guayusa, byly také součástí indiánských rituálních obřadů. Nevídaná kombinace povzbuzujících vlastností a příznivých účinků na mozkové funkce převažuje nad jedním mimořádně zajímavým využitím guayusy, které ji odlišuje od nám dobře známé yerby. Podle indiánské víry usnadňoval nálev guayusy vstup těla do rituálního stavu vědomého spánku. Sny vyvolané infuzí prý předpovídaly budoucnost. Není divu, že rostlina byla vždy přítomna v šamanských obřadech amazonských indiánů.
Guayusa - má vedlejší účinky?
Přestože vědecká literatura neuvádí žádné vedlejší účinky guayusy, je třeba zmínit několik bodů. Guayusa obsahuje kofein - a to poměrně hodně, takže stejně jako yerba maté nebo káva není vhodné, aby ji pily děti. Vyhnout by se mu měly i těhotné ženy nebo mladé matky. Kofein může přispívat k nespavosti a hyperaktivitě, proto se nedoporučuje pít povzbuzující nápoje pozdě večer. Pokud guayusa skutečně navozuje vědomé sny, je nejvhodnějším časem na vypití části nálevu z indických bylin právě večer.
Guayusa. Na stopě záhadě
Je stejně povzbuzující jako káva a yerba maté, uklidňuje smysly a stimuluje mozek, má vynikající, jemnou chuť... Proč se tedy guayusa dostala do Evropy a k nám teprve před několika lety a musela si svou pozici na trhu vybudovat prakticky od nuly? Příčina problému spočívá v historických zmatcích, které ztížily jeho popularizaci. Během dobyvačného období yerba maté i guayusu pěstovali a šířili jezuité. Bratři působili v různých částech kolonie, ale největší autonomii měli v okrajové a z hlediska španělské koruny nevýznamné Paraguayi. Yerba maté, které pochází z těchto zemí, se rychle stalo významným vývozním artiklem, který se těší velké úctě v celé Jižní Americe. Guayusa, která pochází z amazonských pralesů Ekvádoru, měla mnohem méně štěstí. Kolonizátoři se raději zaměřili na pěstování banánů, cukrové třtiny nebo bavlny. Guayusa naopak zůstávala domorodým tajemstvím a po několik staletí o její existenci vědělo jen málo lidí kromě samotných indiánů. Říká se, že lepší pozdě než nikdy, a proto se značka Pachamama vydala na ambiciózní misi: vrátit guayuse její právoplatné místo v panteonu přírodních čajů!
Guayusa Pachamama. Jak značka vznikla?
Dosud byla guayusa k dostání v několika tuzemských internetových obchodech. Bohužel, strašlivě vysoké ceny kolem 50 eur za kilogram potenciální kupce odradily. Tvůrci značky Pachamama si uvědomili, že pokud chtějí, aby se o výjimečných vlastnostech guayusy dozvědělo co nejvíce lidí, a to nejen z Jižní Ameriky, bude nutné dovážet velké množství suroviny do Evropy sami, bez jakýchkoli prostředníků. Najít vhodného dodavatele se pro výrobce ukázalo jako docela náročné. Ekvádorský internet se velmi liší od standardů, na které jsme zvyklí v Evropě. Tvůrci značky si rychle uvědomili, že je třeba přejít na "tradičnější" formy navazování kontaktů. Prohledávali telefonní seznamy, databáze adres a dokonce i inzeráty v místním tisku.
Následující týdny probíhaly v atmosféře nejistoty. Nakonec se to však podařilo! Pachamama navázala kontakt s Cristinou, majitelkou malé ekologické farmy v provincii Napo. Areál společnosti a okolní zemědělská půda se nachází na hranici národního parku a je velmi působivý. Bujná exotická vegetace se dychtivě rozrůstá do všech koutů a stírá hranice mezi pěstováním a tropickým deštným pralesem. Celému bezprostřednímu okolí dominují až několik metrů vysoké stromy Ilex guayusa. Na plantáži pracuje více než desítka lidí, převážně domorodců z okolních vesnic. Jak v terénu, tak v samotné kanceláři panuje přátelská atmosféra bez náznaku nátlaku nebo zbytečného spěchu. Když výrobci sdělili Cristině, kolik tun suroviny chtějí dovézt, zatvářila se zděšeně. Tak velkou objednávku u ní ještě nikdy nikdo nezadal! Cristina informovala evropské podnikatele, že to bude vyžadovat další práci, ale je to samozřejmě možné. Na tomto místě je třeba uvést několik slov na vysvětlenou. Na rozdíl od yerba maté, které vyrábějí velké korporace, je guayusa stále ještě začínajícím, a proto malým a intimním podnikem. Pěstování je omezeno na několik málo hektarů, má často polodivoký charakter a vládne mu aura, která je vždy přátelská a vzdálená rigidním firemním vzorům. A nejspíš to tak zůstane i nadále, protože pohodový, usměvavý a pozitivní přístup Ekvádorců k životu je skutečně záviděníhodný.
Začněte své dobrodružství s guayusou Pachamama ještě dnes!
Doufáme, že se nám podařilo povzbudit vás k vyzkoušení neobvyklé a dosud nepříliš oblíbené rostliny ze vzdáleného Ekvádoru. V našem obchodě najdete tři váhové varianty Ilex guayusa od společnosti Pachamama a několik nabídek příchutí, které jsou dokonale vyvážené z hlediska přísad. Každá z nich se skládá ze 100% certifikovaných, ekologických, středně těžkých sušených fazolí bez tyčinek. Sušený základ Ilex guayusa vytváří lahodný, jemně bylinný nálev. Jak se vaří? Je to jednoduché! Chcete-li zažít nádhernou, jemnou chuť guayusy a její povzbuzující účinky, jednoduše nasypte 1-2 čajové lžičky Pachamamy do hrnce, zalijte vroucí vodou a nechte 2-3 minuty louhovat. Pro pohodlné popíjení nápoje se vám bude hodit příslušenství k yerba maté, zejména bombilla, která pomůže oddělit kávovou sedlinu. Náš obchod nabízí také čajové sáčky Guayusa Pachamama, což je ekvádorská guayusa ve formě praktických sáčků. Jak se vaří? Je to ještě jednodušší - stačí vhodit sáček guayusy do obyčejného hrnku, zalít ho vroucí vodou a počkat několik minut. V tomto případě nepotřebujete bombičku, protože veškerá sedlina zůstává uzavřena v sáčku. Podle vlastního uvážení můžete guayusu pít s cukrem nebo šťávami nebo ji smíchat s jinými bylinami a čajem. Vyzkoušejte guayusu ještě dnes a sami se rozhodněte, v jaké formě vám bude nejlépe vyhovovat!