Mohou těhotné ženy a kojící matky pít yerbu maté? Objasníme vám to!
Dnes se pokusíme odpovědět na otázku, která je poměrně často kladena v diskusních skupinách o yerbě maté a v e-mailech či telefonátech našim poradcům. Je bezpečné pít yerbu maté během těhotenství a kojení? V našem nejnovějším příspěvku rozebíráme argumenty "pro" a "proti"!
Yerba maté - zázračná rostlina z Jižní Ameriky
Yerba maté je nálev ze sušených listů a větviček cesmíny paraguayské, rostliny, která se vyskytuje na pomezí Brazílie, Paraguaye, Argentiny a Uruguaye. Obsahuje poměrně velké množství kofeinu, a proto ji stále více lidí pije místo kávy. Yerbu maté objevili před stovkami let indiáni kmene Guaraní. Ti si všimli, že po konzumaci dosud neznámé rostliny mají více energie, jsou soustředěnější a necítí se unavení ani hladoví. Jak se ukázalo, kromě kofeinu obsahuje yerba maté také řadu vitaminů, minerálů a dalších organických sloučenin, které mají vynikající vliv na lidský organismus. Mimo jiné je zdrojem vitaminů A, B, C a E, zinku, draslíku, vápníku, křemíku a hořčíku a obsahuje také xantiny, saponiny a polyfenoly. Porci yerby maté proto můžeme směle označit za "elixír zdraví". Může ji však pít opravdu každý? Jak působí na těhotné ženy? Může se yerba maté pít při kojení? Podívejme se na to blíže.
Je možné pít yerbu maté v těhotenství?
První otázkou, kterou se budeme v dnešním příspěvku zabývat, je konzumace yerby maté ženami, které čekají dítě. Je pití yerby maté v těhotenství bezpečné? Jak je známo, těhotenství je obdobím, kdy musí být žena obzvláště opatrná co se týče konzumace různých produktů. Tato záležitost je poněkud rozporuplná především kvůli vysokému obsahu kofeinu v yerbě maté. Vědecké studie na těhotných ženách a nenarozených dětech jsou zakázány, takže je obtížné toto téma důkladně analyzovat. Dostupné vědecké publikace vycházely pouze z průzkumů mezi nastávajícími a novopečenými matkami. Odborníci jsou opatrní, ale uvádějí některá doporučení, kterými se lze s jistotou řídit. Podle odborníků je bezpečná denní dávka kofeinu v těhotenství maximálně 200 miligramů. Při jejím překročení může dojít k řadě nebezpečných příznaků, z nichž nejvýznamnější je zvýšení krevního tlaku s rizikem abnormálního dozrávání placenty. S ohledem na možné následky připomeňme, že 250 ml porce yerby maté obsahuje maximálně kolem 70-90 mg kofeinu. To je zhruba dvakrát méně, než je horní hranice. Závěr? Těhotné ženy mohou sáhnout po yerbě, ale měly by tak činit s mírou. Opatrnost se vyplatí. V přiměřeném množství může být maté vynikajícím prostředkem proti chronické únavě a pocitům letargie. Mnoho budoucích maminek také ocení pozitivní účinky nálevu na střevní peristaltiku a jeho vysoký antioxidační potenciál, který se projevuje v posílení imunitního systému. Zároveň zdůrazňujeme, že veškerá rozhodnutí týkající se stravy a jejího vlivu na zdraví by měla být konzultována s lékařem! Jeho názor je v této situaci klíčový.
Yerba maté a kojení. Je to zdravá kombinace?
Existuje ještě jedna otázka, která přímo souvisí s tou, o níž byla řeč dříve v tomto textu, a která vyvolává neméně otázek a pochybností: je možné po porodu pít při kojení yerbu maté? Zde, stejně jako u dříve probíraného tématu, je přístup k vědeckým zdrojům omezen z důvodu etiky provádění výzkumů. Existují však některá zjištěná fakta a na nich založená odborná doporučení. Podle vědců kofein, ať už pochází z kávy, energetických nápojů nebo yerby maté, přechází do mateřského mléka. V důsledku toho může být dítě, které ho konzumuje, hyperaktivní a může mít problémy se spánkem a častější stolici. Vědci zdůrazňují, že tyto příznaky nejsou běžné a týkají se hlavně situací extrémního předávkování. Každopádně se doporučuje opatrnost. Jako horní hranice se uvádí přibližně 200 miligramů kofeinu denně, což odpovídá průměrně 2-3 porcím nápoje. Nežádoucí účinky však vedou většinu matek k tomu, že se kávy nebo yerby v období kojení jednoduše vzdají. Konečné rozhodnutí o tom je samozřejmě na samotných matkách, a pokud to má někdo ovlivnit, měl by to být v ideálním případě lékař. Konzultace s odborníkem je vždy dobrý nápad!
Yerba během těhotenství a kojení - jaké jsou výhody?
Když už víme, že pití yerby maté během těhotenství a kojení není zakázáno, pak se s ohledem na opatrnost a určitá omezení zamysleme nad tím, jaké jsou její přínosy a zda vůbec stojí za to sáhnout po porci tohoto nápoje. Díky obsaženému kofeinu má yerba maté povzbuzující účinek, který může být pro ženy v těhotenství a těsně po něm prospěšný. Nastávající a mladé maminky se často cítí unavené a pomalé. Pocity únavy se objevují zejména v počátečních fázích těhotenství a později nepomáhá odpočinku ani časté noční vstávání k plačícímu dítěti. Yerba maté, která obsahuje dávku kofeinu, dodá energii a pomůže maminkám nebo těhotným ženám získat zpět vitalitu a vůli. Může se také stát, že těhotné ženy jsou roztěkané a mají potíže se soustředěním. Souvisí to s hormonálními změnami, které v těle probíhají. Porce maté zlepší jejich koncentraci a pomůže se soustředěním. Díky vitamínům a minerálům má yerba maté také příznivý vliv na trávicí systém: zmírňuje nepříjemné pocity, zlepšuje střevní peristaltiku a podporuje proces trávení. Těhotné ženy často trpí nevolností, nadýmáním nebo zácpou. Porce yerby maté se v tomto případě může ukázat jako blahodárná. Na druhou stranu yerba maté potlačuje pocit hladu, takže může účinně tlumit záchvaty nenasytné chuti k jídlu u těhotných žen a po narození dítěte skvěle doplní jídelníček s cílem zhubnout. Další výhodou nálevu z cesmíny je vysoký obsah antioxidantů. Hlavní funkcí těchto látek je boj proti volným radikálům v těle, což se promítá do jejich protirakovinných účinků. Kromě toho antioxidanty zlepšují imunitu organismu, což je důležité zejména v těhotenství - a čím menší je náchylnost budoucí matky k infekcím, tím menší je riziko pro dítě.
Yerba maté při kojení a těhotenství - existují nějaké kontraindikace?
Yerba maté, stejně jako káva, čaj nebo jiné kofeinové nápoje, může na každého působit jinak. I přes její mnohé příznivé účinky se po jejím vypití mohou objevit také některé účinky nežádoucí, jako je například: zvýšení krevního tlaku nebo gastrointestinální potíže. Yerba maté má močopudný účinek, což se v určitých situacích může ukázat jako nežádoucí efekt. Všechny tyto příznaky se mohou objevit u kohokoli , tedy nejen u těhotných a kojících žen, ale právě těmto ženám je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože tyto příznaky mohou negativně ovlivnit vývoj dítěte. Pokud se po vypití porce yerby maté kojící nebo těhotná žena necítí dobře nebo u sebe pozoruje nežádoucí účinek, měla by pití nápoje co nejdříve ukončit a poradit se se svým lékařem.
Jak pít yerbu maté během těhotenství a těsně po něm?
Při samotné přípravě várky se nic nemění. Stejně jako vždy je potřeba matero, tj. nádoba, ve které se yerba připravuje, a bombilla, která slouží k filtrování sedliny. Do směsi se nalije horká, ale ne vařící voda o teplotě asi 70-80 °C. Doporučujeme však mírně snížit porci použité směsi na přibližně 1-2 čajové lžičky a vybírat jemnější druhy yerby maté, jako například zelenou brazilskou yerbu Verde Mate Green. Znovu také připomínáme střídmost a opatrnost!