Objevitelé yerba mate – kdo je Guarani?
Mnoho rodin pěstovatelů, lovců, kteří co několik let měnili své bydliště – takto vypadal po staletí život rodu Guaranii. Tento rod měl být dle legendy oddarován vzácným yerba mate. Také jako první použil stévii jako přírodní sladidlo.Rod z Jižní Ameriky – rod objevitelů.
Lid pocházel ze střední Amazónie, kterou ale opustil přibližně 200let p.n.l. Úplně na začátku spolu žili v souladu dva plemena. Legenda praví, že byli dva bratři ,Tupi a Guarani, kteří žili ve shodě avšak jejich ženy se jednoho dne pohádaly o barevného papouška. Tehdy se Guarani se svou rodinou rozhodli opustit Amazonii a přesunuli se na místo zvané La Platy ( je to na pohraničí Argentíny a Uruguaye).Postupem času se plémě rozrostlo po celém kraji, největší populace žije v Paraguaji, menší v Argentýně, Bolívii a Brazílii. Plémě však pojmenovali Evropané, na základě rodného jazyka Guarani – což znamená bojovník.
Tradiční Guarani žili v tlupách. Několik rodin bydlelo společně pod jednou střechou v jihoamerických lesích. Ženy pěstovaly kukuřici a maňoky. Muži měli na starosti lov a rybaření. Po přibližně pěti až šesti letech se přemisťovali spolu s rodinami na jiná místa. V osadách žilo přibližně 60 zpřízněných rodin, které tvořili 4-6 společných domů což znamenalo, že vesnice mohla mít až 300 obyvalet. Guaranité byli válečníci, kteří dávali oběti svým Bohům. Také se objevily zmínky o tom, že své soupeře po prohrané bitvě pojídali. V dnešní době se setkáme jen zřídka se zástupci tohoto plemene, značná část se přízpůsobila modernímu životu.
Veliký vliv na Guaranity měli kolonisté, kteří nejprve nespolupracovali s místními obyvateli ba naopak snažili se je chytat a prodávat jako otroky. Ovšem byli také kolonisté, kteří si přijeli pouze pro zlato a stříbro a tak s mnohými plemeny udržovali přátelský, obchodní vztah. Guatanité často spolupracovali s kolonisty avšak nedovolovali. aby vliv kolonistů narušoval jejich víru a kultůru. V době, kdy Jezuité rozšiřovali křesťanství, rod Guaranini si ponechal z části své tradice a zvyky. Misionáři však pobízeli Guaranity, aby pěstovali Cesmínu paraguayskou. Když však Jezuité přestali působit na zemi Guaranitů, nastal zlom a Guaranité se z části stali otroky. V XIX století se začali míchat geny rodu Guaranitů s evropskými kolonizátory. Postupem času se z nich stali civilizovaní Indiáni, kteří přežili i XX století.
V dnešní době se již zřídka setkáme s typickými Guaranity. Žijí v státech jižní Ameriky, hlavně v Paraguai, dnes již žijí civilizovaně, mluví dvěma jazyky, jeden z nich je jazykem předků. Historii si velmi dobře pamatují, ctí také to, jak byli jejich předkové obdarování yerbou mate.