Objevování tajemství zeleného čaje. Jaké má vlastnosti?
Yerba maté je naším palivem a bez dávky jihoamerického kofeinu si jen stěží dokážeme představit den. Někdy však zatoužíme po něčem jemnějším, zejména při odpoledním nebo večerním odpočinku. Zelený čaj je ideálním řešením a jeho nádherná, výrazná vůně a osvěžující chuť nejsou jeho jedinými přednostmi. Co obsahuje zelený čaj, jak působí a jaké má vlastnosti? V dnešním příspěvku odhalíme všechna jeho tajemství!
Zelený nebo černý... Kde se vzaly barvy čaje a jak se liší?
Čaj je po vodě jedním z nejčastěji konzumovaných nápojů na světě. Existuje v několika druzích a více než tisíci odrůdách, ačkoli všechny pocházejí z jediné rostliny - Camellia sinensis, jejíž výjimečné vlastnosti objevili Číňané již před tisíci lety. Nejoblíbenější je černý čaj, těsně následovaný čajem zeleným. Máme také červený, bílý, žlutý a dokonce... modrý čaj! V čem se liší a odkud se vzaly "barevné" názvy? Tajemství spočívá v barvě suchých čajových lístků a nálevu, který z nich vzniká, což je ovlivněno způsobem jejich zpracování. Černý čaj prochází intenzivní fermentací, během níž lístky získávají tmavou barvu a výsledkem je tmavý, měděně hnědý nálev, zatímco lístky zeleného čaje procházejí minimálním zpracováním. Čerstvě nasbírané lístky přirozeně vadnou a suší se, ale těsně před sušením jsou vystaveny vysokým teplotám, které zastaví proces oxidace (fermentace) a zachovají jejich barvu, jemnou chuť a cenné vlastnosti. Existuje důvod, proč je zelený čaj považován za jeden z nejzdravějších čajů, ale o tom si podrobněji povíme později. Dnes se z Jižní Ameriky přesuneme do Asie!
Japonský zelený čaj - historie a odrůdy
Zelený čaj má své příznivce po celém světě, ale zvláštní oblibu si získal u obyvatel Japonska, kde se stal národním nápojem. Japonci pijí zelený čaj bez rozdílu a považují ho téměř za rovnocenný s vodou! Je nedílnou součástí jejich každodenního života, ale také důležitým symbolem tradice a kultury. Poprvé se s ním setkali kolem 8. století díky dvěma buddhistickým mnichům, kteří se vrátili z cesty do Číny. Japonci si chuť čaje zamilovali, ale zpočátku byl vyhrazen pouze aristokracii a vysoce postaveným mnichům, a navíc, když se Japonsko odvrátilo od čínské kultury, byl čaj na několik set let téměř úplně zapomenut. Obliba jemného čínského nápoje se vrátila ve 12. století, kdy obě země obnovily diplomatické styky, a otcem popularizace čaje byl japonský mnich Eisai, autor prvního písemného díla o čaji v historii, v němž popsal způsoby pěstování, zpracování a vlastnosti rostliny, jakož i působení a využití výsledného nápoje. Japonci začali experimentovat s čajem přivezeným z Číny a objevili různé metody zpracování, které vedly k odlišné chuti, vůni a barvě nálevu. Tímto způsobem vzniklo mnoho odrůd zeleného čaje, mj:
- sencha – jeden z nejoblíbenějších druhů zeleného čaje. Pochází z první nebo druhé sklizně listů, které jsou během růstu vystaveny slunečnímu záření. Vyznačuje se jemnou, svěží, mírně nahořklou chutí;
- gyokuro – nejkvalitnější zelený čaj. Vyrábí se z listů, které jsou 21 dní před sklizní zastíněny, což vede k intenzivnější produkci aminokyselin, chlorofylu a L-theaninu, a tím k intenzivnější zelené barvě listů;
- matcha – zelený čaj ve formě velmi jemně mletého prášku. Stejně jako čaj gyokuro se matcha vyrábí z lístků, které jsou před sklizní několik týdnů chráněny před slunečními paprsky, což ovlivňuje jejich vlastnosti, barvu a chuť. Po usušení se lístky pomalu a pečlivě rozemelou pomocí kamenných drtí na drobný jemný prach. Matcha je klíčovou součástí japonského čajového obřadu, ale používá se také jako každodenní nálev a jemný prášek se často přidává do různých pokrmů a dezertů. Více informací o čaji matcha si můžete přečíst na našem blogu;
- genmaicha – jeden ze zajímavějších druhů zeleného čaje, a to sencha nebo bancha (méně kvalitní čaj) s přídavkem pražené rýže.
Tajemství zeleného čaje. Co obsahuje a jaké má účinky?
Japonci si zelený čaj dopřávali již před staletími a jejich jemné chuťové buňky a citlivé nosy měly dobrý pocit - ukázalo se, že zelený čaj nabízí mnohem víc než jen jedinečnou chuť a vůni! Jak jsme zmínili na začátku, všechny druhy čaje pocházejí ze stejné rostliny, takže jejich chemické složení je velmi podobné. Díky rozdílným metodám výroby jsou však patrné určité rozdíly v obsahu jednotlivých složek, což se projevuje v mírně odlišných vlastnostech a účincích jednotlivých druhů čaje. Stejně jako v každé jiné odrůdě, i v zeleném čaji najdete alkaloidy, především kofein, látku, která má povzbuzující účinek na centrální nervový systém, odstraňuje únavu, zvyšuje koncentraci, zlepšuje reflexy a zlepšuje náladu. Důležitou složkou čaje jsou polyfenoly - katechiny a jejich deriváty, které jsou mocnou zbraní v boji proti volným radikálům. Svým působením chrání tělesné buňky před stárnutím a mnoha onemocněními. Další důležitou složkou čaje, včetně zeleného, jsou aminokyseliny, mezi nimiž vyniká zejména L-theanin - má uklidňující účinek, zlepšuje kognitivní funkce a emoční stav a chrání před kardiovaskulárními chorobami a rakovinou. Antioxidační, protirakovinné a kardiovaskulární ochranné účinky se připisují také četným saponinům, které se v čaji nacházejí, zatímco vitaminy (B, C a E) a minerální látky (vápník, hořčík, chrom, mangan, železo, zinek, fosfor, draslík a další) zajišťují, že zelený čaj při pravidelné konzumaci komplexně zlepšuje funkci celého organismu.
Zelený čaj - na co ještě pomáhá?
Kdyby byl zelený čaj superhrdina, jeho síla by spočívala v jeho všestrannosti! Dlouholetý výzkum ukázal, že jeho blahodárné účinky podporují organismus v mnoha oblastech. Zlepšení funkce nervového a kardiovaskulárního systému, podpora imunitního systému a boj proti škodlivým bakteriím jsou jen některé z jeho mimořádných vlastností. Ukazuje se, že pití zeleného čaje má velký význam pro udržení štíhlé postavy. Na internetových fórech a sociálních sítích je často kladena otázka " je zelený čaj vhodný na hubnutí"?. Pravidelné pití zeleného čaje totiž může nejen zlepšit fungování trávicího systému, což je důležité při hubnutí, ale může také regulovat metabolismus cukrů v těle a oslabit emulgaci tuků tím, že inhibuje žaludeční a pankreatickou lipázu. Samozřejmě, že čaj sám o sobě zázračně nezpůsobí, že nežádoucí váha zmizí a obvod pasu se zmenší přes noc, ale rozhodně stojí za to zařadit ho do svého každodenního vyváženého jídelníčku!
Zelený čaj - kontraindikace
Zelený čaj lze směle označit za "elixír zdraví", ale stejně jako u každého nápoje nebo potraviny, i u těch nejpřírodnějších, nejzdravějších a nejkvalitnějších, platí pravidlo, že všeho moc škodí. Zelený čaj obsahuje kofein - ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní. Přestože kofein zvyšuje krevní tlak, zelený čaj obsahuje také značné množství katechinů, které naopak přispívají ke snížení krevního tlaku. Na tomto místě je samozřejmě třeba zmínit, že každé tělo je jiné a může na různé látky reagovat zcela odlišně. Pití zeleného čaje v malém množství není škodlivé, a to ani v těhotenství, je však vhodné sledovat svůj zdravotní stav a v případě závažných onemocnění a chorob se poradit s lékařem.
Může se zelený čaj pít na noc?
O několik odstavců dříve jsme se zmínili, že zelený čaj obsahuje kofein. To vyvolává otázku, zda zelený čaj dobře stimuluje a zda může nahradit kávu? A pokud má povzbuzující účinek, lze ho pít večer? Obsah kofeinu v čaji se liší v závislosti na odrůdě a způsobu přípravy, ale je nesrovnatelně nižší než u kávy. Předpokládá se, že šálek zeleného čaje obsahuje přibližně 20-35 mg kofeinu. Pro srovnání, šálek černého čaje představuje jednorázovou dávku přibližně 45 mg kofeinu, zatímco šálek kávy obsahuje přibližně 100-140 mg kofeinu. Závěr? Kdo hledá alternativu ke kávě, tedy dobrý zdroj povzbuzení, v zeleném čaji ji rozhodně nenajde. Šálek svěžího čaje sencha po ránu spíše zahřeje, než aby vás povzbudil, a odpoledne vám pomůže příjemně zrelaxovat. Nálev zeleného čaje zároveň jemně pomůže udržet mysl bdělou a jasnou, proto ho nedoporučujeme pít večer, těsně před spaním.
Zelený čaj - jak ho připravit?
Stejně jako u jiných druhů čaje záleží na způsobu přípravy. Listy zeleného čaje zalité příliš horkou vodou nebo louhované příliš dlouho dodají nálevu intenzivní, hořkou a nepříjemnou chuť. Způsob louhování zeleného čaje se liší v závislosti na odrůdě - a těch je mnoho -, ale ve zkratce lze říci, že optimální teplota vody by se měla pohybovat kolem 60-80 °C a doba louhování by neměla být delší než 2-3 minuty. Za zmínku stojí, že zelené čajové lístky se mohou louhovat několikrát, dokud neztratí svou chuť a vůni, a že každé další louhování umožňuje objevit nové tóny a chuťové akcenty. Někteří se dokonce domnívají, že právě druhé louhování zeleného čaje je nejcennější.
Nálev ze zeleného čaje je skutečným požitkem pro tělo i duši, ale abyste si plně vychutnali jeho bohatost a výjimečné vlastnosti, vyplatí se sáhnout po produktech nejvyšší kvality.
Ačkoli se v našem obchodě specializujeme především na téma yerby maté, je zde prostor i pro vynikající čaje z celého světa. V kategorii věnované zeleným čajům najdete kvalitní čaje bez přísad, čaj matcha, zajímavé čajové směsi s přísadami a velkolepé kvetoucí čaje. Vychutnejte si jejich vůně a objevte nové chutě!