Složení yerby maté pod lupou aneb vitamíny, mikro- a makroživiny v yerbě maté
Před více než půl stoletím potvrdil prestižní Pasteurův institut v Paříži, že yerba maté obsahuje téměř všechny minerály a vitamíny nezbytné pro správné fungování organismu. Kromě toho je obtížné najít jinou rostlinu jako cesmína paraguajská s tak bohatým složením. V dnešním textu se blíže podíváme na látky obsažené v yerbě maté a popíšeme jejich účinky na organismus a možné důsledky jejich deficitu.
Co se nachází v yerbě maté?
Nejlepším zdrojem informací o mikro- a makroprvcích a vitamínech obsažených v yerbě maté jsou výživové tabulky na některých baleních. Níže jsme shromáždili informace získané z etiket nejoblíbenějších značek yerby maté (Amanda, Pajarito, Rosamonte, Selecta, Taragüi, Verde Mate, Guarani a CBSé). Pro laika však bude obtížné posoudit, jak se přítomnost a koncentrace jednotlivých složek promítá do zdraví a pohody. Je tedy vhodné přiblížit a obšírněji probrat vlastnosti složek přítomných v yerbě, a proto se v následujícím textu budeme podrobně zabývat jejím složením a jednotlivými prvky.
Co obsahuje yerba maté? | Průměrný obsah v 50 g směsi: |
---|---|
kalorie | 4-50 kcal |
bílkoviny | 1-3 g |
tuky | 0 g |
sacharidy | 0,2-10 g |
cukry | 0-2,5 g |
fibra | 0-1,4 mg |
sodík | 0-61 mg |
draslík | 0-500 mg |
hořčík | 75-185 mg |
vápník | 1-4% |
železo | 2% |
vitamín B1 | 0,21 mg |
vitamín B2 | 0,39 mg |
vitamín B5 | 3,3 mg |
vitamín C | 2% |
Mikroživiny a makroživiny v yerbě maté. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a proč jsou tak důležité?
Mikroživiny a makroživiny nejsou nic jiného než minerály nezbytné pro správné fungování lidského těla. Rozdělení se netýká látek jako takových, ale toho, kolik konkrétní složky tělo potřebuje. Makroživiny jsou hlavní složky, kterých potřebujeme nejvíce. Denní potřeba makroživin přesahuje 100 miligramů. Mikroživiny jsou naproti tomu látky, které jsou pro správné fungování organismu také velmi důležité, ale jejich potřeba je stopová a denní dávka by neměla být vyšší než 100 miligramů. Zároveň je třeba mít na paměti, že každý organismus je jiný, a proto se individuální potřeby minerálních látek u každého člověka mohou mírně lišit. Rozdíly mohou ovlivnit mimo jiné i faktory, jako je stres, špatná strava, podvýživa, nemoc nebo fyzická aktivita. Klíčem ke zdraví je vyvážená strava. A jaké mikro- a makroživiny nám dodá nálev z yerby maté? Pojďme se na ně podívat blíže!
Mikroživiny v yerbě maté:
- Železo - je základní a nejdůležitější složkou hemoglobinu a je zodpovědné za přenos kyslíku v těle. Jeho nedostatek může způsobit anémii. Průměrná denní potřeba železa u dospělého člověka je přibližně 15 miligramů.
- Zinek - součást mnoha enzymů, je zodpovědný za stabilitu buněčných membrán. Je nezbytný pro správnou syntézu nukleových kyselin a bílkovin. Kromě toho ovlivňuje libido. Příliš málo zinku ve stravě může mít řadu nepříjemných důsledků, jako je vypadávání vlasů, častější infekce a dokonce zhoršení zraku.
- Křemík - běžně označovaný jako "prvek života". Je zodpovědný za stav zubů a kostí, vlasů a nehtů. Kromě toho má protizánětlivý účinek a zlepšuje funkci ledvin. Nedostatek křemíku je spojován s rychlejším stárnutím pokožky. Množství křemíku v těle se s věkem snižuje, proto je doplňování křemíku důležité zejména pro starší lidi.
Makroživiny v yerbě maté:
- Hořčík - jeden z klíčových prvků pro fungování organismu. Není možné shromáždit na jednom místě a vyjmenovat všechny zdravotní aspekty, které ovlivňuje. Mezi nejdůležitější patří správné fungování nervového systému, imunity a tvorba kostí, svalů a měkkých tkání. Nedostatek hořčíku může přinést řadu negativních účinků, jako jsou křeče, necitlivost končetin, bolesti hlavy a pocity únavy. Není divu, že strava bohatá na tento minerál je základem zdraví a pohody. Pitím yerby maté si naštěstí můžeme úspěšně doplnit denní potřebu hořčíku.
- Draslík - prvek zodpovědný především za metabolismus vody a elektrolytů a za udržování acidobazické rovnováhy. Kromě toho se podílí na metabolismu sacharidů a bílkovin, ovlivňuje střevní peristaltiku a reguluje činnost srdce a dalších svalů. Nedostatek draslíku může mít nepříznivé účinky v podobě hypertenze, svalových křečí, závratí a problémů s koncentrací.
- Vápník - klíčový prvek pro stavbu a zdravý stav kostí a zubů. Kromě toho se podílí na regulaci některých hormonů, například těch, které jsou zodpovědné za srdeční stahy. Je také důležitý pro srážení krve a vedení nervových vzruchů. Nedostatek vápníku naopak může vést k oslabení vlasů, nehtů a stavu kostry a také ke zhoršené srážlivosti krve.
- Fosfor - spolu s vápníkem patří k nejdůležitějším makroživinám, které jsou zodpovědné za zdravé kosti a zuby. Podílí se také na vedení nervových vzruchů. Nedostatek fosforu se v těle vyskytuje zřídka, ale může vést ke svalové slabosti a tzv. osteomalacii nebo křivici.
Yerba maté a vitamíny
Ve složení yerby maté nejsou jen minerály. Kromě mikro- a makroživin je yerba bohatá také na vitaminy, tj. chemické sloučeniny různých struktur nezbytné pro fungování organismu. Výrobci yerby maté a některé vědecké zdroje uvádějí, že nálev na bázi cesmíny paraguayské obsahuje mj:
- Vitamín A - je nezbytný pro správnou funkci zraku, podporuje imunitní systém a snižuje riziko vzniku rakoviny. Je také zodpovědný za stav vlasů, kůže a nehtů, urychluje hojení ran a pomáhá v boji proti bakteriím a virům.
- Vitamín B1 (thiamin) - ovlivňuje normální funkci nervového systému a podílí se na přeměně bílkovin, sacharidů a tuků na energii. Jeho nedostatek může vést k poruchám krevního oběhu a různých nervových systémů.
- Vitamin B2 (riboflavin) - důležitý mimo jiné pro funkci sliznic, trávicího traktu a nervového systému. V případě nedostatku může docházet k závratím, problémům se soustředěním a dokonce k poruchám zraku.
- Vitamin B3 (niacin) - hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a má pozitivní vliv na nervový systém. Jeho nedostatek je způsoben především nevhodnou stravou, chudou na cenné chemické sloučeniny. Mohou se projevit jako záněty orgánů a vést k závažným onemocněním, jako je například pelagra.
- Vitamin B5 (kyselina pantotenová) - je důležitý pro syntézu některých hormonů a metabolismus tuků, bílkovin a cukrů. Vykazuje pozitivní účinky na stav vlasů, hojení ran a může pomoci předcházet únavě. Nedostatek vitaminu B5 může vést k poruchám nervového systému, které se projevují depresivními stavy nebo nadměrnou podrážděností.
- Vitamin B6 (pyridoxin) - důležitý pro metabolismus a odbourávání aminokyselin, tuků a sacharidů. Má vliv na správnou funkci nervového systému a podporuje imunitu. Nedostatek pyridoxinu může mít závažné důsledky, jako je apatie, nespavost a depresivní stavy.
- Vitamin B9 (kyselina listová) - má pozitivní vliv na nervový systém a mozek, reguluje funkci buněk, podporuje činnost jater, žaludku a střev. Nedostatek kyseliny listové může vést k makrocytární anémii, nespavosti, nervozitě a dokonce k depresím.
- Vitamin B12 (kyanokobalamin) - je důležitý pro normální funkci nervového systému a podílí se na tvorbě červených krvinek. Nedostatek kyanokobalaminu může způsobit anémii, gastrointestinální problémy a řadu neurologických příznaků.
- Vitamin C (kyselina askorbová) - klíčový pro posílení imunitního systému, podporu oběhového systému a snížení hladiny cholesterolu. Jeho nedostatek může vést ke spontánnímu krvácení, slabosti, zarůstání dásní, bolestem svalů a kloubů. Naštěstí je nedostatek kyseliny askorbové v dnešní době poměrně vzácný.
- Vitamin E - je jedním z nejsilnějších antioxidantů. Ničí volné radikály a brání oxidaci tuků, což přispívá ke snížení hladiny "špatného cholesterolu". Nedostatek vitaminu E se projevuje anémií, zhoršenou koncentrací, únavou, zhoršeným zrakem a zvýšenou náchylností k infekcím.
Co ještě můžeme najít v yerbě maté?
V materu plném lahodného nálevu z cesmíny se nachází mnohem více zajímavých látek než jen minerály a vitamíny. Jako první je třeba zmínit purinové alkaloidy, tj. zásadité organické sloučeniny rostlinného původu, které mají silný účinek na lidský organismus. Mezi alkaloidy obsažené v yerbě maté patří kofein, teobromin a teofylin, které ovlivňují centrální nervový systém, povzbuzují tělo k činnosti a dodávají mu více energie. V yerbě maté jsou také fenolové sloučeniny, které hrají důležitou roli díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a protirakovinným účinkům. Mezi fenoly obsažené v yerbě patří kyselina kávová, kyselina ferulová, kyselina p-kumarová a kyselina chlorogenová. Další skupinou sloučenin, které lze uvést ve složení yerby maté, jsou saponiny. Jejich funkcí je zasahovat do metabolismu cholesterolu a zpomalovat vstřebávání tuků inhibicí aktivity pankreatické lipázy. Některé z již zmíněných vitaminů, minerálních látek a organických sloučenin patří do skupiny polyfenolů. Mají velmi silný antioxidační účinek - bojují proti volným radikálům v těle, což se projevuje zvýšenou odolností vůči kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Jedním z nejdůležitějších polyfenolů obsažených v yerbě maté je kyselina chlorogenová.
Jak sami vidíte, chemické složení yerby maté je bohaté na četné sloučeniny, které jsou pro tělo cenné. Nálev na bázi cesmíny paraguayské proto může být vynikajícím doplňkem každodenního jídelníčku. Pití yerby maté prospěje vašemu zdraví!