Yerba maté vám udělá radost! Argentinští vědci mají důkaz!
Yerba maté je hluboce zakořeněná v každodenním životě Argentiny. Tradičně se konzumuje ve skupině, z jedné nádoby a prostřednictvím jedné bombilly. V posledních několika letech je tento nápoj stále populárnější po celém světě a za jeho oblibou stojí pozitivní účinky na fungování organismu. Ukazuje se, že yerba má blahodárný vliv nejen na tělo, ale také na náladu. Jakým způsobem? Na to se blíže podíváme v dnešním příspěvku.
Yerba maté - argentinský nápoj přátelství
Bez nadsázky lze říci, že yerba maté je v Argentině považována za národní nápoj. Vychutnávají si ho bohatí i chudí, mladí i staří a pije se po celý rok, bez ohledu na okolnosti nebo počasí. Zvláště pozoruhodná je v této zemi skutečnost, že zvláštní rituál pití maté během společenských setkání je stále velmi populární. Nálev se připravuje v jednom materu a předává se z ruky do ruky. Když jedna osoba nápoj vypije, znovu se směs zalije vodou a podá se dalšímu účastníkovi setkání. Argentinci jsou známí tím, že jsou velmi společenští. Rádi tráví čas s příbuznými a přáteli a společné pití nápoje je prostě baví. Užívat si společenská setkání s blízkými, v jejichž čele stojí yerba, se stává ještě příjemnější a vyvolává pozitivní asociace. Ukazuje se, že maté zlepšuje náladu nejen díky svému významu a roli v kultuře, ale souvisí to i s jeho chemií. Při pití yerby maté se uvolňují hormony štěstí dopamin a serotonin.
Yerba maté a štěstí?
Yerba maté se po celém světě proslavila jako povzbuzující nápoj. Díky obsaženému kofeinu zvyšuje energii, odstraňuje únavu a zvyšuje koncentraci, a proto si ho někteří stále častěji vybírají jako alternativu ke kávě. Kofein nejenže zlepšuje bdělost, pozornost a soustředění a zvyšuje toleranci vůči únavě, ale má také zlepšující účinek na náladu - zvyšuje uvolňování neurotransmiterů, jako je dopamin a serotonin, což vede k pocitu štěstí. Lze tedy říci, že yerba maté bohatá na kofein je nejen nápojem přátelství, ale také nápojem štěstí! Spojení yerby maté s dopaminem navíc vedlo ke studiím, které dospěly k závěru, že tento guaranský nápoj může mít klíčový význam při prevenci a zmírňování následků Parkinsonovy choroby, jejíž jednou z příčin je nedostatek dopaminu. Yerba díky obsaženému kofeinu nejenže stimuluje vylučování dopaminu, ale má také neuroprotektivní účinek na dopaminergní neurony.
Jak se změnily zvyky Argentinců?
Letos v květnu WHO konečně oznámila konec pandemie, která trvala od listopadu 2019. Tato událost obrátila svět vzhůru nohama a s ním i všechny naše zvyky, tradice a plány. Bylo nevyhnutelné, že se musely změnit i zvyky obyvatel Argentiny spojené se společným pitím maté. Situace se stala natolik vážnou, že Národní institut Yerba Mate Argentincům oficiálně doporučil, aby přestali s tradičním rituálem, kdy se skupina lidí shromáždí kolem nádoby a postupně z ní pijí nálev. Podle INYM se v důsledku zavedení omezení společenských setkání v souvislosti s pandemií snížila spotřeba cesmíny paraguayské v prvních třech čtvrtletích roku 2020 přibližně o 5 milionů kilogramů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Přesto stojí za to připomenout, že i pití yerby maté sólo, může přispět ke zlepšení nálady! Protože co je lepšího než matero plné lahodné, trpké yerby?