Yerba maté versus čaj - Souboj gigantů!
Čaj - jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. Yerba maté - známá o něco méně, ale získává si stále více příznivců. Ačkoli jsou tyto dva nápoje často srovnávány, v mnoha ohledech se liší - od původu a historie až po chemické složení, chuť a způsob přípravy. Pojďme se ponořit do světa přírodních nálevů a objevit všechny rozdíly a podobnosti mezi yerbou maté a čajem!
Yerba maté není totéž co čaj!
Mnoho lidí se chytí do pasti a myslí si, že yerba maté je jen jiný druh čaje. Ale pozor, milí milovníci nálevů! Srovnávat yerbu maté a čaj je jako srovnávat jablka s hruškami nebo... skateboard s kolem - obojí se prý používá k dopravě, ale jsou to úplně jiné světy! Ačkoli jsou oba nápoje přírodní a plné zdraví, jsou velmi odlišné. Rozdíly začínají už na úrovni samotné rostliny, ze které se vyrábí sušina a z ní se pak vytváří nálev. Yerba maté se vyrábí z listů cesmíny paraguayské (latinsky Ilex paraguariensis), zatímco čaj je nálev z listů čajovníku čínského (latinsky Camellia sinensis). Každý nápoj má svou jedinečnou chuť a vlastnosti a způsob přípravy - a to je jen začátek rozdílů mezi nimi! Pokusíme se podívat na každý z těchto aspektů a vysvětlit všechny podobnosti a rozdíly. Jedno je jisté: až vám příště někdo řekne, že yerba maté je „druh jihoamerického čaje“, můžete mu s úsměvem vysvětlit, že je to jako říkat pizze „italská palačinka“. Podobné, ale velmi odlišné!
Cesta časem. Původ a historie yerby maté a čaje
Jste připraveni na malý výlet do minulosti? Připoutejte se, protože se vrátíme o stovky let zpět a prozkoumáme fascinující historii yerby maté a čaje!
Yerba maté - nápoj bohů ze srdce amazonské džungle
Historie yerby maté je příběh plný kouzel a tajemství. Představte si husté pralesy Jižní Ameriky, kde indiáni kmene Guaraní objevili tuto výjimečnou rostlinu. Podle legendy jim yerbu maté daroval sám bůh Tupa jako symbol přátelství a pohostinnosti. Nápoj se stal klíčovou součástí indiánských rituálů a každodenního života. Zajímavostí je, že cesmína paraguayská roste pouze na jediném místě na světě - na pomezí Argentiny, Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Tradice pití yerby maté v těchto zemích přetrvala staletí a dodnes je tento nápoj nedílnou součástí kultury jejich obyvatel. Yerba se pije doma, v práci, v parcích i na ulicích - prakticky všude, kde na ni přijde chuť. Yerba je pro Latinoameričany něco jako káva pro Italy nebo čaj pro Brity!
Čaj - 5000 let tradice v šálku
A nyní se přesuňme do starověké Číny. Legenda praví, že historie čaje začala ..... nehodou! Stalo se to prý, když legendární císař Šen-nung seděl pod stromem ve své císařské zahradě. Do šálku s horkou vodou, který měl ve zvyku pít, mu spadlo několik lístků - zbarvily vodu do krásné jantarové barvy a z šálku začala stoupat příjemná vůně. A tak se zrodil čaj. Jak se říká, náhody se stávají, ale tahle byla mimořádně chutná! Od té chvíle začal čaj putovat po celém světě. Z Číny se dostal do Japonska, kde se stal součástí slavného čajového obřadu. Poté se čaj dostal do Evropy, kde způsobil skutečnou revoluci. Angličané si ho zamilovali natolik, že z něj udělali národní symbol. Odtud se čaj rozšířil do celého světa a stal se jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Přestože domovinou čaje je Asie, čajové keře se dnes pěstují také na Blízkém východě a v Africe.
Vlastnosti yerby maté a čaje. Co mají tyto dva nápoje společného?
Yerba maté je skutečným pokladem přírody a jeho vlastnosti jsou působivé! Obsahuje vitaminy A, B (B1, B2, B6), C a E a minerály hořčík, draslík, železo, zinek, fosfor a křemík. Díky tomu yerba maté dokonale vyživuje organismus a podporuje jeho správné fungování. Jednou z nejdůležitějších složek yerby maté je kofein, který má povzbuzující účinek, dodává energii a zlepšuje koncentraci. Díky tomu je yerba maté skvělou alternativou kávy. Ale to není všechno! Yerba maté obsahuje také polyfenoly, které mají antioxidační účinky. Pomáhají bojovat proti volným radikálům, podporují imunitní systém a zpomalují proces stárnutí buněk. Pravidelné pití yerby maté může také podpořit hubnutí, zlepšit trávení a regulovat hladinu cholesterolu.
Čaj, stejně jako yerba maté, má co nabídnout, ale jeho chemické složení se od cesmíny paraguayské liší. I on obsahuje vitaminy: A, B (B1, B2), C, E a K a minerály jako vápník, fosfor, železo a sodík. Stejně jako yerba maté je čaj bohatý na antioxidanty - obsahuje mimo jiné cenné katechiny, které podporují zdraví srdce a chrání před nemocemi. Obsahuje také kofein, i když jeho obsah je nižší než v yerbě maté, přesto působí povzbudivě, ale mírnějším způsobem. Kromě kofeinu obsahuje čaj také theanin, který má mírně sedativní účinek. Díky tomu je čaj ideálním nápojem pro jakoukoli denní dobu, aniž by příliš stimuloval, ale naopak navozoval příjemný stav uvolnění. Je třeba poznamenat, že vlastnosti čaje a přesný obsah živin se u jednotlivých druhů čaje liší - a těch je mnoho. Každý čaj má své jedinečné zdravotní účinky.
Umění louhování. Jak se připravuje dokonalá yerba maté a jak se vaří čaj?
Po malé lekci historie a chemie je čas na tajné umění alchymie! Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi yerbou maté a čajem je jen malý rozdíl, pokud jde o přípravu nápoje. Stačí nasypat směs do šálku, zalít vroucí vodou a je hotovo. Ale kdepak. U obou nápojů vyžaduje proces trochu více úsilí - za předpokladu, že chcete zachovat tradici a chcete proniknout do tajů umění přípravy a pití každého nápoje.
Příprava yerby maté je skutečným rituálem, který má své kořeny v tradicích indiánů kmene Guaraní. Abyste si mohli vychutnat plnou chuť a vlastnosti nálevu z cesmíny, potřebujete několik základních pomůcek: matero (speciální nádobu), bombilla (kovovou filtrační trubičku) a samozřejmě směs yerby maté. Prvním krokem je nasypání směsi do matera. Tradičně se jí sype velké množství, které zaplní asi 2/3 nádoby, ale můžete začít i s menším množstvím - stačí 2-3 čajové lžičky, abyste poznali chuť a účinek yerby maté. Po nasypání suchých ingrediencí maté mírně nakloníme, aby se listy posunuly na jednu stranu a vytvořily „kopeček“. Vložte bombillu a zalijte horkou vodou - a zde je velmi důležité: nesmí to být vroucí voda! Optimální teplota vody pro spařování yerby maté je přibližně 70-80 °C. Teplejší voda listy spálí a zničí jejich vlastnosti a v příliš studené vodě se chuť yerby maté a kofein uvolňují příliš pomalu. Po několika minutách je nálev připraven k pití. Jednu dávku yerby maté lze louhovat několikrát až desetkrát, aniž by ztratila svou chuť nebo vlastnosti! Kromě toho lze yerbu maté připravit i jinými způsoby, například jako tereré - zalití směsi studenou vodou nebo šťávou, což je ideální pro horké dny. Můžete také experimentovat a přidat do směsi ovoce nebo bylinky, nebo dokonce nahradit vodu mlékem.
V případě čaje je to trochu složitější, protože kolik je druhů čaje a kultur, v nichž hraje důležitou roli, tolik je i způsobů jeho přípravy. I když by se na první pohled zdálo, že příprava čaje je jednoduchá - mnohem jednodušší než příprava yerby maté. Koneckonců, vše, co potřebujete, je šálek, čajové lístky a horká voda. Je však důležité si uvědomit, že v závislosti na druhu čaje se může lišit teplota vody a doba louhování. Například zelený čaj je nejlepší louhovat ve vodě o teplotě 70-80 °C po dobu 2-3 minut. Totéž platí pro bílý čaj - jemný jako první sníh. Optimální teplota vody je 60-75 °C a doba louhování maximálně 1-3 minuty. Černý čaj naproti tomu vyžaduje vroucí vodu a louhování o něco delší dobu, přibližně 3-5 minut. To je spousta informací k zapamatování! K tomu všemu existují různé metody a tradice přípravy čaje.
Jednou z nejznámějších je britská tradice čaje o páté - nedílná součást identity Britů. Jedná se o odpolední společenské setkání u čaje a chutného občerstvení, které vyplní čas (a prázdný žaludek) mezi snídaní a večeří. Tradici pití odpoledního čaje - Earl Grey, English Breakfast nebo Darjeeling, vypitého s obligátním přídavkem mléka, doplněného sušenkami a minisendviči zahájila v 18. století vévodkyně z Bedfordu Anna Maria Russellová a tento zvyk se rychle rozšířil v aristokratických kruzích. Elegantní salony, jemný porcelán, stříbrné lžičky a třípatrové podnosy plné lahůdek tak byly nedílnou součástí.
Další nesmírně zajímavou tradicí, v níž hraje čaj ústřední roli, je japonský obřad cha-no-yu, který se skládá z řady pečlivě definovaných pravidel. Není to jen pouhé pití čaje, ale duchovní a estetický zážitek - meditace, lekce etikety a ochutnávka v jednom. Je to rituál, obřad a představení! Čajový obřad se zrodil v Japonsku ve 12. století, kdy zenoví mniši začali pít matcha (práškový zelený čaj), aby si během dlouhých meditací udrželi bdělost. Postupem času se z rituálu vyvinulo složité umění, které praktikovali samurajové a šlechtici. Téměř každý prvek obřadu je důležitý - místo konání, výzdoba, gesta a chování hostů, témata rozhovoru a samozřejmě i samotný způsob podávání čaje.
Yerba maté vs. čaj. Konečné srovnání
Yerba maté a čaj jsou dva nápoje, které se v mnohém liší, ale mají také mnoho společného. Přestože se vyrábí ze dvou různých rostlin, způsoby výroby yerby maté a čaje mají společné prvky. Oba nápoje se připravují louhováním sušených listů a samotný akt louhování připomíná určitý rituál. Čaj i yerba maté obsahují vitaminy, minerály, antioxidanty a další prospěšné látky. Oba nápoje také obsahují kofein, ačkoli v tomto ohledu má yerba maté mnohem silnější povzbuzující účinek než čaj, což z něj činí ideální volbu pro ty, kteří potřebují extra dávku energie. Co se týče chuti, je yerba maté mnohem výraznější. Má výrazně bylinnou chuť, mírně hořkou a svíravou. V závislosti na způsobu produkce mohou být patrné kouřové a dýmové tóny. Na tuto chuť je třeba si zvyknout, ale pro mnoho lidí je to součást kouzla tohoto nápoje. Čaj naproti tomu nabízí širokou škálu chutí, od jemných, bylinných a květinových až po intenzivnější a zemité. Bílý čaj je nejjemnější, nejdelikátnější chuti. Zelený čaj je jemný a travnatější, zatímco černý čaj je silný a intenzivní. Chuť je při porovnávání čaje a yerby maté nejvíce subjektivní - každý nápoj má své příznivce!
Vezmeme-li v úvahu všechny podobnosti a rozdíly, jakož i výhody a nevýhody čaje a yerby maté, vyvstává základní otázka: co je lepší? Yerba maté nebo čaj? Vše záleží na vašich preferencích!
- Pokud jste příznivci silného povzbuzení a nebojíte se intenzivních chutí, může být yerba maté vaším novým nejlepším přítelem.
- Pokud dáváte přednost větší rozmanitosti a jemnějším chutím, ideální volbou je čaj.
- Nebo se rozhodněte pro bláznivé kombinace, jako je yerba maté se zeleným čajem? Ano, i takové směsi existují! Skvělým příkladem jsou tyto dvě yerby: Rio Parana Silueta a Verde Mate Green Silueta, které obsahují zelený čaj gunpowder. Další zajímavou kombinací je yerba Mary Rose Yunnan Sapphire, která obsahuje brazilskou yerbu maté a černý čaj yunnan.