Yerby a kávy na jedné poličce stály....
Yerba veselá a uvolněná. Káva chutná a povzbuzující. Co si vybrat? Káva už dlouho dominuje českému trhu. Nejčastěji se volí mezi ní a čajem, ale na trhu se prosadil také nový "hráč". Yerbu maté si vybírá stále více lidí, a proto se podívejme jak si zázrak z Guaraní ve srovnání s kávou vede.
Yerba maté vs. káva. Základní informace
Začněme trochou historie. Káva se vyrábí z pražených kávových zrn rostliny, jejíž vlastnosti byly původně objeveny v Etiopii přibližně před více než 3 000 lety. Obyvatelé této africké země konzumovali kávové plody s máslem a solí. Ve 13. nebo 14. století se plody kávy dostaly do Jemenu a to hlavně prostřednictvím arabských obchodníků. Pravděpodobně tam byl poprvé objeven způsob pražení zrn a přípravy nálevu z nich. A kde se vzala yerba? Prvními "objeviteli" yerby maté byli indiáni kmene Guaraní, kteří nejprve žvýkali syrové, čerstvě sklizené listy cesmíny. Zjistili, že jim to dodávají energii, zvyšují koncentraci a snižují pocit hladu. Později začali ze sušených listů cesmíny připravovat nálev, který dnes známe pod názvem yerba maté. Oba nálevy jak káva, tak maté mají společného jmenovatele - silně stimulující vlastnosti. Co je lepší - yerba maté či káva?
Yerba nebo káva? Vlastnosti stimulačních nápojů
Důvodem, proč si oba nápoje získaly oblibu, i když yerba maté mnohem menší, jsou jejich povzbuzující vlastnosti. Ačkoli je to jejich společný jmenovatel, v tomto ohledu fungují zcela odlišně. Káva funguje perfektně, ihned, ale jen nakrátko. Když účinek pomine, tak si dáte druhou, třetí, ale jejich účinek pomalu slábne. Po té se cítíte slabí, nejraději byste si šli lehnout a půl dne nevstali z postele, ale stále nemůžete usnout. A co se tedy děje? Kafe účinkuje téměř okamžitě. Nejvyšší koncentrace stimulantů v krvi je asi 20-30 minut po konzumaci. Tato koncentrace se stejně rychle snižuje. Poločas rozpadu stimulantu v lidském těle je přibližně 3 (maximálně 5-6) hodin, poté se snižuje až na polovinu. A co kdyby stimulace byla stabilní a dlouhotrvající a necítili by jste náhlý úbytek energie? Zkuste maté. Yerba maté vedle energetického náboje uvolňuje relaxační látky (teofylin, teobromin), které rozšiřují cévy a zároveň snižují krevní tlak. Mají také stimulační účinek na centrální nervový systém. Yerba maté pomáhá regulovat různé tělesné funkce, a proto je reakce na maté mnohem přirozenější než u kávy. Zejména při nadměrné konzumaci silná stimulace po maté časem jednoduše pomine. V případě kávy to probíhá za méně příjemných okolností. Kromě povzbuzujících vlastností je třeba zmínit také antioxidační účinek, který oba nápoje vykazují. V tomto případě je těžké říci, který nápoj vítězí, protože yerba maté a káva se v tomto ohledu stále zkoumají.
Yerba maté vs. káva - obsah vitamínů a minerálů
Oba nápoje obsahují velké množství minerálů a antioxidantů. Káva i maté obsahují riboflavin, kyselinu pantotenovou, draslík, vitaminy skupiny B, které zlepšují náladu a koncentraci, zinek a vitamin C, který zlepšuje imunitu. Yerba maté navíc obsahuje vitamín E, který má rovněž antioxidační účinky. Oba nápoje obsahují hořčík, ale pozor káva ho z těla také vyplavuje. Vedlejším účinkem konzumace velkého množství kávy proto může být nedostatek hořčíku, záškuby očních víček, svalové křeče, bušení srdce nebo problémy se soustředěním. Proč jednou za čas nezkusit yerbu maté, která hořčík nevyplavuje, ale tělu ho naopak dodává? Navzdory velkému množství prospěšných látek působí oba nápoje odlišně. Maté nemá mnoho negativních vedlejších účinků. U kávy bývají častější a intenzivnější.
Příprava maté a kávy
Tradiční příprava “turka” je mnohem jednodušší a rychlejší než příprava maté. V "polních" podmínkách je však jednodušší kávu jednoduše nasypat a zalít horkou vodou. Teoreticky lze totéž provést i s yerbou, ale pokud si chcete užít rituál pití yerby, tak je třeba zalévat maté vodou do 80 stupňů, starat se o kalabasu, před pitím odstraňovat nejjemnější prach, čistit bombillu a také čekat na "doušek svatého Tomáše" (první zalití směsi, které podle legendy vypije sv. Tomáš) - to vše tvoří rituál přípravy maté, který je o poznání delší. Pijáci kávy si mohou chuť svého oblíbeného nápoje vychutnat rychleji a snadněji.
Který nápoj chutná lépe? Yerba maté vs. káva
A co chuť? Ať se každý rozhodne sám. To je zcela subjektivní záležitost. Pevně věřím, že některé začátečníky odradí chuť yerby, protože si špatně vybrali. Stejné je to s kávou - ne každý ji má rád a první výběr také nemusí být ten správný. Zkoušel někdo, kdo si stěžuje na hořkou chuť yerby maté, hořkou černou kávu bez jakýchkoli přísad? Není vůbec chutná... Jsou lidé, kteří si bez ní nedokážou představit den, avšak jiní nesnesou její chuť ani vůni. Nevěřím na slova "nemám rád yerbu, nemám rád kávu...". V dnešní době velkého výběru druhů, typů a způsobů přípravy si každý může najít něco co mu bude chutnat. Stačí chtít a najdete to nejlepší pro Vás. Ano, pokud jste zvyklí pít kávu slazenou třemi nebo čtyřmi lžičkami cukru a mlékem v poměru 50:50, bude pro vás obtížné přejít na hořkou, lehce travnatou chuť yerby maté. Tady asi mnohé překvapím - yerba se dá i sladit! Yerba maté s ovocnými a bylinnými přísadami, slazené medem nebo hnědým cukrem, chutná podobně jako slazený bylinný čaj. Tímto způsobem si můžete zvyknout na její chuť a plynule přejít na pití yerby bez přísad. A někdy je to s yerbou jako s jazzovou hudbou - musíte si na ni zvyknout a "vžít se do ní", abyste si ji oblíbili.
Yerba vs. káva. Statistika
Před vynesením konečného soudu je třeba ještě zmínit statistiky, v nichž si oba nápoje vedou velmi nerovnoměrně. Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Pravděpodobně neexistuje člověk, který by ji alespoň jednou neochutnal. Naprostá většina lidí má ve své kuchyňské lince plechovku s kávou - i když ji nepijí pravidelně. Trh s kávou je obrovský. Podle statistik se v roce 2020 vyrobilo 10,5 miliardy kilogramů kávy. Nejvíce se ji vyrábí v Jižní Americe a v Brazílii je zdaleka nejúspěšnější. Káva se pěstuje také v Asii, Střední Americe a Africe. Produkce maté je v porovnání s kávou podstatně nižší, což je dáno především omezeným výskytem cesmíny paraguayské, z níž se vyrábí - rostlina roste pouze na pomezí Paraguaye, Argentiny, Brazílie a Uruguaye. V roce 2021 se v Jižní Americe vyprodukovalo "pouze" 283 milionů kilogramů yerby maté. Co se týče oblíbenosti, káva s přehledem vítězí, ale je skutečně lepší?
Yerba maté místo kávy? Co je lepší?
Co je lepší - yerba maté vs. káva? Máme vítěze? Bohužel nemáme, protože odpovědět na otázku, která mnohé z vás trápí není tak jednoduchá. Důvodem je především skutečnost, že, jak se říká, o vkusu se nediskutuje. Pokud někdo pije celý život kávu, je zvyklý na její chuť a vůni, tak bude těžké ho přesvědčit, aby začal pít yerbu maté. Jak vášniví pijáci kávy, tak příznivci zeleného nápoje z Jižní Ameriky budou tvrdit, že jejich nápoj je nejlepší, a bude těžké je přesvědčit, aby svůj postoj změnili. Každý z nich má pravdu. A nejlepší volba je svobodná volba. Proto se zdržím jakýchkoli jednoznačných soudů a jako vždy nechám rozhodnutí na vás. I když mě to vždycky bude do jisté míry lákat vám říci: “Místo škodlivých energetických nápojů zkuste něco přírodního.”